Anna Hass-Brzuzan w rzeszowskim Elektromontażu

Anna Hass-Brzuzan uprawia rzadki w sztuce Podkarpacia rodzaj sztuki - ceramikę artystyczną.
Na wystawie prezentuje prace wykonane w różnych technikach ceramicznych i w porcelanie. Interesujące jest, że każda z tych technik wywiera wpływ na tematykę i formę prac. Inne możliwości wyrazowe daje porcelana, inne - jasna glinka, jeszcze inne - brązowo-czerwona ziemia, z której wypala się cegły. Uogólniając - porcelana daje artystce możliwość precyzyjnego przedstawiania kształtów, a co za tym idzie także różnicowania skali emocji.

Te możliwości tworzywa wykorzystała tworząc przesycone subtelnym erotyzmem studia nastoletnich par aniołów-kochanków, które są jakby współczesnymi wariacjami na temat Romea i Julii. Jasna glinka posłużyła do wykonania m.in. cyklu niezwykle dekoracyjnych, wzbogaconych o elementy fantastyczne, studiów portretowych młodych, pięknych kobiet. Z kolei wytrzymała, odporna na trudne warunki atmosferyczna czerwona glina pozwala na wykreowanie bardziej okazałych kompozycji plenerowych, takich jak urokliwe, ozdobione barwnym szkliwem, baśniowe żaby. Ciemna tonacja kolorystyczna glinki, uzyskiwane w niej efekty rzeźbiarskie: nieregularności kształtów, ostrości krawędzi, otwarcia kompozycji, dają także możliwość tworzenia prac niosących istotne metaforyczne przesłania i dramatycznych w wyrazie.

Wystawa w rzeszowskim Elekromontażu jest ważna także dlatego, że Anna Hass-Brzuzan nieczęsto prezentuje swoje ceramiki, reliefy i rzeźby.
Dla bardziej wtajemniczonych miłośników sztuki ciekawym zajęciem może być śledzenie wzajemnych inspiracji artystycznych i tematycznych w przyjacielskim kręgu mikrośrodowiska artystycznego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, z którym artystka jest od lat związana.

Magdalena Rabizo-Birek